Vosy dokáží být neuvěřitelně otravné. Chraňte se proti nim elegantně a efektivně. Přinášíme hned tři tipy, jak se jich zbavit. A troufáme si tvrdit, že minimálně o jedné radě jste dosud neslyšeli.
Než si představíme ověřené metody v boji proti vosám, řekněme si pár základních informací a zajímavostí. V Evropě patří mezi nejhojnější vosa obecná s vosou útočnou, které obvykle hnízdí v podzemí, dutinách stromů a domů, někdy na půdě a podobně. Zjara začne přeživší oplodněná královna stavět kulovité hnízdo z papírové hmoty, jíž si připravila pečlivým rozkousáním ztrouchnivělého dřeva smíchaného se slinami. Královna klade vajíčka a krmí larvy až do vylétnutí prvních dělnic, které pak přejímají její práci a ona už jen klade vajíčka.
Vosy obvykle žijí 12 až 22 dní, přičemž samci mají o něco delší život. Vosy mají pověst dotěrného a nebezpečného hmyzu, ale abychom vůči nim byli spravedliví, nutno podotknout, že jsou i prospěšné. Na světě existuje asi 100 000 známých druhů vos a zhruba 70 000 z nich tvoří parazitické vosy, tedy ty, které nebodají a bývají dokonce využívány mj. v zemědělství. Například zbavují zeleninu housenek a dalších škůdců. Jedna vosa může za hodinu ulovit až čtyři mouchy, a pokud právě krmí larvy, jedno vosí hnízdo může za den zlikvidovat několik stovek jiného hmyzu.
Zatímco ekologové bijí na poplach, vosy se z globálního oteplování doslova tetelí blahem. Nemají totiž úhlavního nepřítele, a to mráz, který by je usmrtil ve velkém, a tak například v některých státech USA existují gigantická hnízda, jejichž velikost se vyrovná i menšímu autu. V Jižní Karolíně narazili i na vosí hnízdo s 250 tisíci jedinci. Abyste měli srovnání, běžné větší hnízdo pojme kolem čtyř až pěti tisíc jedinců.
Na následujících řádcích naleznete návody na výrobu domácího repelentu, lapače i odpuzovače. Výroba je velice snadná, finančně nenáročná a dost možná si vystačíte s tím, co máte doma. Pak jen záleží na vás, kterou z variant si zvolíte, ale samozřejmě je pro vyšší účinek možné využít všechny tři.
Potřebujete: líh, hřebíček
Existuje celá řada možností, jak si vyrobit domácí repelent, ale podle nás je nejúčinnější ta, jíž dominuje hřebíček. Toto koření je velmi aromatické a nemá sladký nádech, proto hmyz nejenže neláká, ale přímo odpuzuje. Naopak lidem se vůně hřebíčku líbí, takže nejde o nic dráždivého, jak to bývá u repelentů koupených. K výrobě takového repelentu potřebujete pouze líh, který pořídíte v každé lékárně a hřebíček. Koření pro větší účiněk trochu potlučte, a to buď v hmoždíři nebo jen tak na prkénku a poté jednoduše nasypte do lahvičky s lihem. Stačí necelá kávová lžička na jednu lahvičku lihu. Po nasypání nechte nejlépe přes noc odstát a poté nanášejte jako parfém, či nakapejte pár kapek do dlaní a jemně rozmažte po pokožce.
Potřebujete: zavařovačku, pivo, provázek, dláto/ šroubovák, kladívko
Při výrobě lapače si vystačíte se zavařovací sklenicí, provázkem a trochou piva. Velikost sklenice je libovolná, přičemž praxe hovoří jasně: nejlepší je klasická velikost na kyselé okurky. Polapí hodně hmyzu a zároveň se v případě potřeby dobře vymývá. Jak tedy na výrobu takového lapače? Stačí jednoduše proděravět víčko dlátem či šroubovákem, a to několikrát, aby otvorů bylo více. Velikost má být taková, aby mohly vosy prolézt, ale už neodletěly. Do sklenice se následně nalije pivo, které láká především vosy, ne včely a čmeláky a zašroubujete se. V případě potřeby lze pod víčko uchytit závěs z provázku. Lapač tak může být buď pověšen vedle sezení nebo umístěn třeba na kraji stolu. Vzhledem k tomu, že jak začne plnit svoji funkci, není to zrovna lákavá podívaná, je lepší spíše zavěsit na méně viditelné místo.
Potřebujete: zavařovačku, alobal, kávu, zápalky
Jestliže chcete vosy opravdu pouze odehnat, tato varianta je pro vás jako stvořená. „Kávový odpuzovač“ je vlastně jakýsi doutnák, tvořící kouřovou clonu, kterou hmyz nebude chtít překonávat. Na výrobu tohoto odpuzovče vám bude stačit pouze menší zavařovací sklenice, aby se s ní dobře manipulovalo, alobal, zápalky a obyčejná mletá káva. Z alobalu vytvoříte přes hrdlo sklenice mističku, do níž nasypete kávu, jíž zapálíte. Aby se káva lépe nažhavila, můžete do ní zápalku položit a nechat dohořet. Pro větší efekt lze dým rozdmýchat foukáním. Dým odpuzuje vosy, ale i jiný hmyz. Účinek doutnáku skončí jednoduše zašroubováním víčka a dobré je, že lze používat opakovaně, dokud není káva vypálená, poté stačí doplnit novou.
Kompletní postup najdete i názorně zachycený v naší epizodě o vosách na YouTube kanále Buildex Magazín, ale podívat se můžete i zde.
Pokud by vás přesto všechno vosa přece jen bodla - a že to umí i opakovaně, jistě si v běžných případech poradíte a vezmete na pomoc ocet, cibuli nebo osvědčené mastičky a gely. Ale kdybyste po bodnutí vy nebo někdo jiný začali chraptět, nebo měli pocit že vám otékají ústa, krk a špatně se vám dýchá, okamžitě volejte zdravotnickou záchrannou službu. Nutno podotknout, že takové příznaky mohou přijít po bodnutí kamkoli, nejenom do krku, či úst. První pomoc zní - nelehat si, ale sednou a chladit krk, jazyk, například cucat led nebo využít studený obklad. Takové výrazné reakce mívají sice většinou alergici, kteří by měli být vybavení patřičnými léky, ale štěstí přeje připraveným. My však věříme, že díky našim radám se vám vosy vyhnou obloukem!
Byly tyto rady přínosné? Pokud ano, tak neváhejte a dejte našemu kanálu odběr, ať vám neuniknou další rady, tipy a recenze. Video můžete ocenit i tlačítkem „to se mi líbí“ a v komentářích máte prostor se k článku vyjádřit, připojit třeba svoje tipy, případně nám navrhnout další témata, kterými bychom se měli podle vás zabývat.
Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?
Je vám k dispozici v této nabídce.
Diskuze
Položit otázkuSkrýt