Přemýšlíte jestli si pořídit skleník? Miliony zahrádkářů po celém světě by Vám řeklo, ať neváháte a jdete do toho. Veškeré výhody jsme shrnuli do nápomocného desatera, v jehož první části se zaměříme na technické a funkční stránky.
Jaro už klepe na dveře a přináší s sebou počátek pěstitelské sezóny. Je tedy nejvyšší čas jednou pro vždy sečíst všechny nesporné výhody pořízení skleníku. Od především praktických přínosů spojených se zahradničením v uzavřeném prostoru po ty méně zjevné a často opomíjené důvody, které mohou překvapit i dlouholeté zahradníky.
Vzhledem k naší zeměpisné poloze máme vhodné podmínky k růstu rostlin jen několik měsíců v roce. Toto období můžeme se skleníkem podstatně prodloužit. I bez vytápění tak budeme moci sázet a sklízet v přechodových týdnech před začátkem jara a na konci podzimu. Počínaje únorem můžeme sázet rajčata, cibule, petržel, od března pak brokolici, pórek, kedlubny, celer, hrách či ředkvičky, salát, jarní cibulku, špenát, polníček a mrkev, které lze vyset i několikrát do roka. Pokud se rozhodnete rostlinám přitápět, potažmo přisvicovat, můžete pěstovat vhodné plodiny celý rok. Jaké podmínky budete schopni ve skleníku udržovat úzce souvisí s tloušťkou a materiálem zasklení, těsněním konstrukce či (ne)existencí podezdívky.
Logickým důsledkem uzavřeného prostoru skleníku je fyzická hranice, přepážka, mezi vnitřním vegetačním prostranstvím a vnějškem. Náhlé i pozvolné proměny teploty, povětrnostních podmínek, příchody srážkových front či přízemních mrazíků, kterým by byly rostliny ve venkovním záhonu bezprostředně vystaveny, jsou buď částečně, nebo úplně blokovány samotnou konstrukcí. Obdobně jako v prvním bodu, efektivita ochrany proti těmto externím vlivům se odvíjí od termoizolačních vlastností zvoleného zasklení, robustnosti celé stavby či od toho, zda máte, nebo nemáte podezdívkovou základnu. I ten nejzákladnější skleník danou bariéru vytváří, při výběru ale vždy zohledněte Vaši konkrétní polohu a lokální klima.
Boj se škůdci je věčný úděl všech zahrádkářů a zahrádkářek. Stoprocentně účinný způsob jak zamezit všem nechtěným příživníkům likvidovat plody Vaší práce bohužel neexistuje. Pěstování ve skleníku ale má v porovnání s běžnými záhony jednu obrovskou výhodu - stěny a střechu. Ty chrání plodiny proti výkyvům počasí, jak jsme si uvedli výše, ale zároveň komplikují nežádoucím výtržníkům přístup k úrodě. Ptáci, hlodavci, hmyz i slimáci se při hledání cesty k potravě pořádně natrápí a většině se to ani tak nepovede. Svůj skleník můžete navíc podezdít, nebo pod základy umístit králičí pletivo, čímž vytvoříte dodatečnou bariéru pro hryzce, hraboše, myši nebo krtky. Maximálně bezpečného prostoru pro zdravou vegetaci rostlin dosáhnete i pravidelnou dezinfekcí půdy a konstrukce.
Díky tomu že máte možnost ve skleníku udržovat i vyšší teploty či vzdušnou vlhkost, jste schopni vytvořit až tropické mikroklima. Rozevírá se Vám tedy nové spektrum exotických, či tropických druhů rostlin, které můžete i u nás vypěstovat. I když původní lokální plodiny jsou nenahraditelné, tak ozvláštnění úrody vlastními ananasy, kiwanem, granátovými jablky nebo svěžími citrusy rozhodně stojí za vyzkoušení.
Dlouhá tradice a hlavně uživatelská oblíbenost vedly k tomu, že dnes najdeme na trhu rozsáhlou paletu skleníků obloukových, klasických, skleněných, polykarbonátových, malých, velkých, levných základních i dlouhověkých řemeslných, či rozměrných průmyslových. Zkrátka pro každého tu čeká ten ideální.
Prvních pět bodů našeho desatera Vám shrnulo praktické důvody pořízení skleníku odvozené od čistě technických a funkčních stránek těchto zahradních pomocníků. Pokud Vás už tyto body přesvědčili, tak račte vstoupit do katalogu Buildex, jenž nabízí největší množství skleníků na českém trhu. Jste-li zvědaví, čeho se týká druhá polovina našeho seznamu, nebo potřebujete-li dodatečnou dávku důvodů, proč říci ano, pak si přečtěte 2. díl tohoto desatera.
Prvotřídní velvyslanec kvality zdokonalující vzor anglických skleníků. Nejrobustnější ocelový rám na českém trhu s profily o tloušťce až 3 mm. Efektivní design kompletně připravený na podezdívku. Mimořádně rozměrné pantové dveře.
Bohemit Ambasador sklo 4 mm, 3,0 x 3,0 m
Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?
Je vám k dispozici v této nabídce.
Diskuze
Skleník nám vždycky chránil zeleninu před škůdci, ale na slimáky je i skleník krátký, na ty leda chemku.. jinak super článek, těším se na druhý díl!
Dobrý den,
máte pravdu, že se slimáky je těžká práce. Určitě doporučujeme vyzkoušet pasti s pivem. Po zahradě taky můžete rozmístit rozkrojené a k zemi obrácené grapefruity, nebo melouny, které plže přitahují a oni pak dají pokoj Vašim plodinám. Ověřeným způsobem je i pořízení indického běžce - kachny, která se o slimáky s chutí postará.